فست گل

تلفن : 0912000000

کشت و نگهداری از گل لاله

گل لاله نگین خوش آب و رنگ روزهای اوایل بهار می باشد.
این گل ها بومی نواحی شمال آفریقا ، جنوب اروپا ، ایران ، شمال غربی چین و آناتولی می‌ باشند که دارای گونه های مختلفی هستند.
لاله ها به طور معمول از اواخر زمستان یا اوایل بهار از زمین بیرون می آیند . ممکن است مراقبت از آنها نیاز به دقت زیادی داشته باشد اما پیاز این گل ها معمولا در باغچه ها نیز پرورش داده می شود.
این گل ها امروزه در اشکال ، اندازه و رنگ های مختلفی در دسترس هستند . برای آشنایی بیشتر با این گل های زیبا تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

آشنایی با گل لاله
آشنایی با گل لاله

زمان کاشت گل لاله

کاشت پیاز این گل ها بسیار ساده است . برای این کار کافیست پیاز گل لاله را در پاییز قبل از یخ زدگی زمین بکارید.
با کاشت انواع مختلف لاله ، بسته به زمان شکوفا شدن ، گل های لاله می‌توانند از اوایل تا اواخر بهار شکوفا شوند.
برخی از انواع این گل ها برای شکوفایی در داخل خانه مناسب هستند و بیشتر آنها برای استفاده به عنوان گل هایی که از ساقه بریده می شوند ، عالی می باشند.
این نوع گل ها معمولاً به صورت فنجانی بوده و دارای سه گلبرگ و سه کاسبرگ هستند .
اگرچه این گل ها از نظر گیاه شناسی چند ساله به شمار می روند اما بسیاری از باغبانان با آنها به صورت یک ساله رفتار می کنند و در فصل پاییز پیازهای جدیدی می کارند.

گل لاله نماد چیست؟

با توجه به اینکه گل لاله دارای رنگ های مختلفی می باشد ، بنابراین هر رنگ نماد خاصی دارد . به عنوان مثال رنگ زرد لاله نماد شادی و شور بوده و رنگ قرمز آن نماد عشق و اشتیاق می باشد.
از گل لاله های سفید به عنوان نمادی برای عذرخواهی استفاده شده و وفاداری نماد لاله بنفش است.

شرایط مناسب برای نگهداری از گل لاله چیست؟

با توجه به اینکه گل لاله عمر طولانی نداشته و حداکثر یک ماه دوام دارد می توانید پیاز آن را نگه داشته و در سال بعد دوباره آن را بکارید .
برای این کار لازم است گل لاله را از درون خاک بیرون کشیده و پس از آن که ساقه های آن را قطع کردید آن را در مکانی که نور نداشته و تاریک است نگه دارید.
اما برای این کار باید به نوع گل لاله نیز توجه کنید مثال گل لاله هلندی تنها دو سال می تواند تکثیر شده و گل دهد اما در صورتی که پیاز گل لاله از نوع لاله ایرانی باشد پیازهایش هر ساله توانایی تکثیر و گلدهی را خواهند داشت .
برای تکثیر پیاز گل لاله ایرانی لازم است شرایطی را فراهم کنید که در زیر به آنها اشاره شده است:
گل لاله یکی از گل هایی است که برای رشد نیاز است خاک آن همیشه مرطوب باشد ، اما باید توجه شود که خاک مملو از آب نشود .
یکی دیگر از مواردی که برای رشد این گل ها نیاز است دریافت نور مناسب می باشد. به همین دلیل اگر دارای گلدانی هستید که در آن گل لاله را پرورش می دهید بهتر است آن را پشت پنجره ای قرار دهید که آفتاب به صورت مستقیم بر گلدان نتابد.
خاک سبک یکی دیگر از موارد پرورش گل لاله می باشد.
برای آنکه یک خاک سبک برای پرورش گل لاله فراهم کنید لازم است به خاک آن مقداری شن و ماسه اضافه کنید . همچنین می‌توانید از خاکی که دارای ترکیبی از کوکوپیت ، پیت ماس و پرلیت است ، استفاده کنید.
استفاده از کودهای مخصوص که باعث تقویت خاک می شوند برای اینکه بتوانید پیاز را در سال بعد دوباره بکارید نیز مناسب است.
برای پرورش گل لاله لازم است به نکاتی توجه کنید در موارد زیر می باشند :
– در هنگام پرورش این گل ها باید از آبیاری گل های پژمرده خودداری کنید.
– در صورت پژمردگی این گل ها باید هر ۱۴ روز یکبار به خاک آنها کود دهی شود .
– برای آنکه سال بعد دوباره بتوانید گل لاله را به کارید باید پس از گلدهی پیازهای آن را از خاک بیرون بیاورید.

دسته گل لاله
دسته گل لاله

برای جلوگیری از آفت زدن و بیماری در گل لاله چه کارهایی باید صورت گیرد؟

با توجه به اینکه پیازهای گل لاله مستعد ابتلا به بیماری ها یا قرار گرفتن در معرض آفات هستند بنابراین باید پس از حفر کردن خاک برای قرار دادن پیاز ها از کودهای سازگار با محیط زیست استفاده کنید که باعث می شود قبل از گلدهی پیاز ها از تخریب نجات یابند .
همچنین مراقب علائم زیر که نشان‌دهنده وجود آفات هستند ، باشید:
ایجاد لکه های قهوه ای روی برگ گل ها می تواند نشان دهنده ابتلای لاله ها به بیماری باشد.
پیچش برگ ها و گل ها شاخص اصلی ابتلای لاله ها به ویروس است . در صورت مشاهده این موارد باید به مدت پنج سال از کاشت پیاز در منطقه آلوده خودداری کنید.
در صورتی که بر روی پیاز گل لاله رنگ غیرطبیعی مانند رنگ های صورتی یا آبی مشاهده نمودید باید بدانید که این پیاز ها برای کاشت نامناسب هستند

چگونه می توان پیاز گل لاله را در فصل زمستان انبار نمود؟

انبار کردن پیاز گل لاله برای جلوگیری از یخ زدن یا پوسیدگی آن ها الزامی است . برای این کار کافی است آنها را از خاک بیرون آورده و به درون انبارهایی که خشک و تمیز هستند ، انتقال دهید.
برای جلوگیری از پوسیدگی پیازها باید هنگامی که آنها را از خاک بیرون آوردید از شستشوی آنها اجتناب کنید و همچنین آنها را درون ظرف های گلدان های پلاستیکی قرار ندهید.
منبع : گل فروشی آنلاین فست گل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *