فست گل

تلفن : 0912000000

نکاتی برای کشت و نگهداری گل مریم

یکی از گل های معطر و زیبا که مناسب برای کاشت در باغچه می باشد گل مریم نام دارد.
این گل از خانواده گیاه Agavaceae بوده و شامل گروه کوچکی از حدود ۱۲ گیاه است.
این گل‌ها بومی آمریکای مرکزی بوده و در برابر سرما مقاومت ندارد و به همین دلیل به صورت یکساله رشد می کنند .
شاخ و برگ های این گل از شاخ و برگ های گیاهان علفی است که دو تا سه فوت قد کشیده و از نظر ظاهری شبیه به نیلوفر می باشد.
هر ساقه این گل می تواند ۱۲ تا شکوفه یا بیشتر را در اواسط تا اواخر تابستان تحمل کند. این گل ها کمی مومی بوده و هنگامی که دمای هوا ۹۵ درجه فارنهایت یا بیشتر شود باعث کاهش شکوفه‌های آن می شود.
بنابراین اگر در محلی که هوای گرمی دارد زندگی می کنید پیازهای این گل را در محلی که سایه بعد از ظهر را دریافت می کند بکارید .

روش های کاشت گل مریم

این گل به دو روش کاشت در زمین و گلدان به عمل می آید.
برای کاشت این گل در زمین و بصورت ردیفی باید عمق کاشت طوری در نظر گرفته شود که قسمت بالایی پیازها به مقدار کمی توسط خاک پوشیده شوند ، طوری که نوک پیاز با سطح خاک یکسان باشد .
فاصله کاشت در بین پیازچه های کوچک باید ۱۵ تا ۲۰ سانتیمتر بوده و پیازچه های درشت تر ۲۰ تا 25 سانتیمتر با یکدیگر فاصله داشته باشند و پس از اینکه عملیات کاشت انجام شد خاک باید آبیاری شود.
برای کاشت این گل در گلدان پیازهایی که گل نداده اند را باید جدا نموده و آنها را در گلدانی که حاوی خاک تازه مخلوط شده با خاک برگ پوسیده است ، بکارید.

گل مریم
گل مریم

برای کاشت این گل رعایت چه اصولی الزامی است؟

برای کاشت و پرورش گل مریم نیاز است که این گل را در یک خاک مناسب و زهکشی شده بکارید همچنین لازم است خاک دارای اسیدیته بین ۶ و ۷ باشد.
بافت سبک خاک باعث پرورش بهتر این گل می شود . برای آنکه خاک سبکی داشته باشید می توانید از مخلوط شن در خاک استفاده کنید . مخلوط شن می تواند به زهکشی مناسب نیز کمک کند.
یکی از مواردی که برای رشد گل مریم الزامی است رطوبت لازم خاک می باشد . در صورتی که خاک این گیاه کاملاً خشک شود برگ های گیاه تیره شده و گل ها نیز پژمرده می شوند و شادابی خود را از دست می‌دهند ، اما باید توجه داشته باشید که گل نباید غرق در آب شود.
آبیاری گل مریم به شرایط آب و هوایی منطقه‌ای که در آن کشت می‌شود ، بستگی دارد . به عنوان مثال در مناطق گرمسیر و در فصول گرم هر سه یا چهار روز یکبار باید آبیاری انجام شود اما در
فصول سرد در این مناطق کافی است که هر دو هفته یکبار این گل را آبیاری نمود.
بهترین دما برای پرورش پیازهای گل مریم دمای ۲۰ تا ۳۰ درجه سانتیگراد می باشد.
با توجه به اینکه این گیاه در برابر سرما ضعیف عمل می کند و تحمل دمای زیر ۱۰ درجه سانتی‌گراد را ندارد ، مناسب ترین دما برای کاشت آن دمایی بین ۱۵ تا ۲۹ درجه سانتیگراد می باشد.
یکی دیگر از مواردی که باعث رشد بهتر گل مریم می شود دریافت نور مستقیم می باشد ، به طوری که این گیاه باید روزانه حداقل ۶ ساعت از نور کافی بهره مند شود.

مناسب ترین کود برای گل مریم چیست؟

برای رشد گل مریم بهترین کود استفاده از کودهایی که در بازار موجود بوده و حاوی عناصری مانند نیتروژن ، فسفر و پتاسیم هستند ، می باشد .
این گل همچنین به کودهای عالی و غیر عالی خوب جواب داده در صورتی که خاک مناسب باشد نیاز به تغذیه زیادی ندارد .

برای نگهداری از این گل باید به چه نکاتی توجه نمود؟

– در صورتی که از پیاز این گل نگهداری می کنید باید توجه داشته باشید که دمای محیط انباری که پیازها را نگه می دارید 5/۴ درجه سانتیگراد باشد.
– برای کاشت پیاز گل مریم باید آن را در مکانی که باد ندارد کاشت.
– کندن علف های هرز و مراقبت از گیاه در برابر آفات و بیماری ها برای پرورش و رشد کامل این گیاه الزامیست .
– یکی دیگر از نقاطی که هنگام نگهداری و پرورش گل مریم باید به آن دقت کنید آبیاری به موقع گل است ، زیرا در صورتی که این کار به موقع انجام نشود کیفیت گل ها پایین می آید.
– بهترین زمان برای کاشت پیاز گل مریم به اندازه پیاز بستگی دارد.

نحوه تکثیر گل مریم چگونه انجام می شود؟

برای آنکه بتوانید گل مریم را تکثیر کنید باید از طریق پاجوش (پیازچه های متصل به پیاز اصلی) و بذر انجام دهید.
در صورتی که در محیط نیمه گرمسیری زندگی می کنید می توانید از هر گیاه ۱۵ الی ۲۰ پیازچه برداشت کنید . اما در صورتی که پیازهای این گل تحت تاثیر عوامل مختلفی همانند عمق کاشت ، میزان آب نامناسب و غیره قرار بگیرند ممکن است پیازچه های کمتری داشته باشند.
برای آنکه پیازچه ها تبدیل به پیازهای بارور شوند نیاز است که یک چرخه رشد سه ساله را طی کنند.
حداقل محیطی که پیاز ها برای گلدهی به آن نیاز دارند ۶ تا ۷ سانتی متر می باشند.
با توجه به اینکه گلدهی این گیاه در فصل بهار و تابستان انجام می شود بنابراین باید پیاز آن در فصل بهار تهیه شود.
زمان مهمترین فاکتور برای تکثیر کاشت و پرورش گل مریم است . در صورتی که این کار در فصول گرم انجام شود می توان این گیاه را در هر محیطی کشت داد اما در فصل سرما ابتدا باید آن را در گلدان کشت داده و پس از گرم شدن هوا به باغ و باغچه منتقل نمود.
منبع : گل فروشی آنلاین فست گل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *